تبلیغات
نگار

نگار
به گفتا من گِلی ناچیز بودم و لیکن مدتی با گُل نشستم کمال همنشین در من اثر کرد و گرنه من همان خاکم که هستم.
نویسندگان
نظر سنجی
چه نوع مطالبی را بیشتر دوست دارید؟
محدث عظیم و سالک وارسته، مرحوم مجلسی(پدر علامه مجلسی) می‌فرماید: «در اوایل جوانی مایل بودم نماز شب بخوانم، اما نماز قضا برعهده‌ام بود و به همین دلیل احتیاط می‌کردم و نمی‌خواندم.

خدمت شیخ بهائی (ره) عرض نمودم که فرمود: نماز قضا بخوان. اما من با خودم می‌گفتم نماز شب، خصوصیات خاص خود را دارد و با نمازهای واجب فرق می‌کند.
یک شب بالای پشت بام خانه‌ام در خواب و بیداری بودم که امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را در بازار خربزه فروش‌های اصفهان در کنار مسجد جامع دیدم. با شوق و شعف، نزد او رفتم و سئوالاتی کردم که از جمله آن، خواندن نماز شب بود. فرمود: بخوان!
عرض کردم: یابن رسول الله، همیشه دستم به شما نمی‌رسد. کتابی به من بدهید که به آن عمل کنم.
فرمود: برو از آقا محمد تاج، کتاب بگیر.
گویا در خواب، او را می‌شناختم؛ رفتم کتاب را از او گرفتم. مشغول خواندن بودم و می‌گریستم که از خواب بیدار شدم. از ذهنم گذشت که شاید «محمد تاج» همان شیخ بهایی است و منظور امام از «تاج» این است که شیخ بهایی، ریاست شریعت را در آن دوره به عهده دارد.
نماز صبح را خواندم و خدمت ایشان رفتم. دیدم شیخ با سید گلپایگانی مشغول مقابله صحیفه سجادیه است. ماجرا را برایش نقل کردم. فرمود: ان‌شاءالله به چیزی که می‌خواهی می‌رسی.
بعد ناگهان یاد جایی که امام علیه السلام را در آن ملاقات کرده بودم، افتادم و به کنار مسجد جامع رفتم. در آنجا آقا حسن تاج را دیدم که از آشنایان قدیم ما بود. مرا که دید، گفت: ملا محمد تقی! بیا برویم خانه، یک سری کتاب به تو بدهم.
مرا به خانه‌اش برد. در اتاقی را باز کرد و گفت: هر کتابی را که می‌خواهی بردار. کتابی را برداشتم؛ ناگهان دیدم همان کتابی است که در خواب دیده‌ بودم؛ صحیفه سجادیه.
به گریه افتادم. برخاستم و بیرون آمدم. گفت: باز هم بردار. گفتم: همین بس است.
پس شروع نمودم به تصحیح و مقابله و آموزش صحیفه سجادیه به مردم؛ و چنان شد که از برکت این کتاب، بسیاری از اهل اصفهان مستجاب الدعوه شدند.»
مرحوم علامه مجلسی (نویسنده کتاب بحارالانوار) می‌فرماید: «پدرم چهل سال از عمر خود را صرف ترویج صحیفه کرد و انتشار این کتاب، توسط او باعث شد که اکنون هیچ خانه‌ای بدون صحیفه نباشد. این حکایت بزرگ مرا بر آن داشت که بر صحیفه شرح فارسی بنویسم تا عوام و خواص از آن بهره‌مند شوند.»
طبقه بندی: صحیفه سجادیه،
برچسب ها: صحیفه سجادیه، شیخ بهایی، امام زمان (عج)، علامه مجلسی، بحارالانوار، محمد تاج، نماز شب،
[ دوشنبه 12 آبان 1393 ] [ 03:48 ب.ظ ] [ سرباز گمنام ]
درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
حدیث موضوعی
.:: دانلود کتب شیعی ::.

تی وی شیعه